Online Game Calendar 2010

Last updated 12/31/2010.


Calendar

Games Ordered for SnoCons

Game Descriptions

Games to Schedule

Module Lists and Play History - pdf, xlsx, xls

Origins 2010

Event matrix - pdf, xlsx, xls

Event descriptions

 

2010 Calendar

January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December



Legend:
Blue - scheduled
Green - complete
Grey - placeholder - dates to be determined or confirmed

LFR PC Role Legend:
Controller
Defender
Leader
Striker - ranged
Striker - melee

Return to top.
 

January

Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday





1
New Year's Day
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
SnoCon I 2010
LA-IK-ATR-01-02 Water Under the Bridge
9pm ET
LA Water
GM:
Keith Knecht
Players:
1. Maryrita Steinhour (Daiyu)
2.
Curtis Steinhour (You Yong)
3.
Mike Mistele (Caius)
4.
Chris Mistele (Charity)
5. Linda Baldwin (Aulus)
6. Joe Urbano (Soleke)
12
SnoCon I 2010
LFR DALE1-2 Blades for Daggerdale
9pm ET
LFR Blades
GM:
Vic Polites
Players:
1. Steve Wales (Jastus)
2.
Leslie Erwin (Calanis)
3.
Michael S. (Rohrke)
4.
Patrick van der Reest (Llewellyn)

5.
()
6.
()

13
SnoCon I 2010
LA-IK-ATR-01-02 Water Under the Bridge
9pm ET
LA Water
GM:
Keith Knecht
Players:
1. Maryrita Steinhour (Daiyu)
2.
Curtis Steinhour You Yong)
3.
Mike Mistele (Caius)
4.
Chris Mistele (Charity)
5. Linda Baldwin (Aulus)
6. Joe Urbano (Soleke)

SnoCon I 2010
LFR DALE1-2 Blades for Daggerdale
9pm ET
LFR Blades
GM:
Vic Polites
Players:
1.
Steve Wales (Jastus)
2.
Leslie Erwin (Calanis)
3.
Michael S. (Rohrke)
4.
Patrick van der Reest (Llewellyn)
5.
()
6.
()

14
15
16
17
18
19
SnoCon I 2010
Star Wars Dawn of Defiance
9pm ET
SW Saga
GM:
Leslie Erwin
Players:
1.
Maryrita Steinhour (Brandi)
2.
Curtis Steinhour (Baniss Nim)
3.
Michael S. (Cobb)
4.
Joe Urbano (Iri)
5.
Mike Mistele (Xarai)
6.
Vic Polites (Rengar)
7. Steve Wales (Kez)
8. Jae Walker (Rah)
20
21
SnoCon I 2010
Star Wars Dawn of Defiance
9pm ET
SW Saga
GM:
Leslie Erwin
Players:
1.
Maryrita Steinhour (Brandi)
2.
Curtis Steinhour (Baniss Nim)
3.
Michael S. (Cobb)
4.
Joe Urbano (Iri)
5.
Mike Mistele (Xarai)
6.
Vic Polites (Rengar)
7. Steve Wales (Kez)
8. Jae Walker (Rah)
22
23
SnoCon I 2010
FWS I201 Little Girl Lost
2pm ET
FWS Lost
GM: Curtis Steinhour
Players:
1.
Maryrita Steinhour (Alexis Savannah Rutledge-Hamilton)
2.
Michael S. (Simon DuBois)
3.
Linda Baldwin (Tom Cornwell)
4.
Keith Knecht (Steven Albertson)
5.

6.
24
25
SnoCon I 2010
LFR DALE1-2 Blades for Daggerdale
9pm ET
LFR Blades
GM:
David Samuels
Players:
1.
Maryrita Steinhour (Fionnuala Dunloaghaire)
2.
Curtis Steinhour (Balazar)
3.
Linda Baldwin (Elin Kanrak)
4.
Keith Knecht (Siddig)
5.
Joe Urbano (As'sa)
6.
Vic Polites (Torin)
26
SnoCon I 2010
LFR DALE1-2 Blades for Daggerdale
9pm ET
LFR Blades
GM:
David Samuels
Players:
1.
Maryrita Steinhour (Fionnuala Dunloaghaire)
2.
Curtis Steinhour (Balazar)
3.
Linda Baldwin (Elin Kanrak)
4.
Keith Knecht (Siddig)
5.
Joe Urbano (As'sa)
6.
Vic Polites (Torin)
27
28
29
30
31





 

Return to top.
 

February

Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday

1
2
SnoCon II 2010
Coc Capitol Haunting
9pm ET
CoC
GM: Linda Baldwin

Players:
1. Maryrita Steinhour
2.
Curtis Steinhour
3.
Keith Knecht
4.
David Samuels
5.
6.
3
SnoCon II 2010
Coc Capitol Haunting
9pm ET
CoC
GM: Linda Baldwin

Players:
1. Maryrita Steinhour
2.
Curtis Steinhour
3.
Keith Knecht
4.
David Samuels
5.
6.
4
SnoCon II 2010
Coc Capitol Haunting
9pm ET
CoC
GM: Linda Baldwin

Players:
1. Maryrita Steinhour
2.
Curtis Steinhour
3.
Keith Knecht
4.
David Samuels
5.
6.
5
6
7
8

9
SnoCon II 2010
LFR DALE1-4 The Lady in Flames
9pm ET
LFR Lady
GM:
Mike Mistele
Players:
1.
Leslie Erwin (Calanis)
2.
Patrick van der Reest (Llewllyn)
3.
Steve Wales (Jastus)
4.
Michael S. (Rohrke)
5.
Joe Urbano (As'sa)
6.
Vic Polites (Torin)

SnoCon II 2010
Coc
9pm ET
CoC
GM:
Jae Walker

Players:
1. Maryrita Steinhour ()
2.
Curtis Steinhour ()
3.
Linda Baldwin ()
4.
Keith Knecht ()
5. David Samuels ()
6.

10
SnoCon II 2010
LFR DALE1-4 The Lady in Flames
9pm ET
LFR Lady
GM:
Mike Mistele
Players:
1.
Leslie Erwin (Calanis)
2.
Patrick van der Reest (Llewllyn)
3.
Steve Wales (Jastus)
4.
Michael S. (Rohrke)
5.
Joe Urbano (As'sa)
6.
Vic Polites (Torin)
11
12
13
14
15
SnoCon II 2010
Star Wars Dawn of Defiance
9pm ET
SW Saga
GM:
Leslie Erwin
Players:
1.
Maryrita Steinhour (Brandi)
2.
Curtis Steinhour (Baniss Nim)
3.
Michael S. (Cobb)
4.
Joe Urbano (Iri)
5.
Mike Mistele (Xarai)
6.
Vic Polites (Rengar)
7. Steve Wales (Kez)
8. Jae Walker (Rah)
16
SnoCon II 2010
Star Wars Dawn of Defiance
9pm ET
SW Saga
GM:
Leslie Erwin
Players:
1.
Maryrita Steinhour (Brandi)
2.
Curtis Steinhour (Baniss Nim)
3.
Michael S. (Cobb)
4.
Joe Urbano (Iri)
5.
Mike Mistele (Xarai)
6.
Vic Polites (Rengar)
7. Steve Wales (Kez)
8. Jae Walker (Rah)
17
18
19
20
21
22
23
SnoCon II 2010
LFR DALE1-4 The Lady in Flames
9pm ET
LFR Lady
GM:
David Samuels

Players:
1. Maryrita Steinhour (Fionnuala Dunloaghaire)
2.
Curtis Steinhour (Balazar)
3.
Linda Baldwin (Elin Kanrak)
4.
Keith Knecht (Siddig)
5. Mike Mistele (Seipora)
6.
24
SnoCon II 2010
LFR DALE1-4 The Lady in Flames
9pm ET
LFR Lady
GM:
David Samuels

Players:
1. Maryrita Steinhour (Fionnuala Dunloaghaire)
2.
Curtis Steinhour (Balazar)
3.
Linda Baldwin (Elin Kanrak)
4.
Keith Knecht (Siddig)
5. Mike Mistele (Seipora)
6.
25
SnoCon II 2010
LFR DALE1-4 The Lady in Flames
9pm ET
LFR Lady
GM:
David Samuels

Players:
1. Maryrita Steinhour (Fionnuala Dunloaghaire)
2.
Curtis Steinhour (Balazar)
3.
Linda Baldwin (Elin Kanrak)
4.
Keith Knecht (Siddig)
5. Mike Mistele (Seipora)
6.
26
27
28






Return to top.
 

March

Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday

1
SnoCon III 2010
LFR DALE1-7 Arts
9pm ET
LFR Arts
GM:
Vic Polites

Players:
1. Maryrita Steinhour (Shanairra)
2.
Curtis Steinhour (Meriele)
3.
Keith Knecht (Ariana)
4.
Mike Mistele (Rusty Battleaxe)
5. Kytte Burke (Mitzi)
6. Leslie Erwin (Vier)
7. Vann Lee (Tremelking Walker)
2
SnoCon III 2010
LFR DALE1-7 Arts
9pm ET
LFR Arts
GM:
Vic Polites

Players:
1. Maryrita Steinhour (Shanairra)
2.
Curtis Steinhour (Meriele)
3.
Keith Knecht (Ariana)
4.
Mike Mistele (Rusty Battleaxe)
5. Kytte Burke (Mitzi)
6. Leslie Erwin (Vier)
7. Vann Lee (Tremelking Walker)
3
4
5
6
7
8
SnoCon III 2010
LFR DALE1-7 Arts
9pm ET
LFR Arts
GM:
Mike Mistele

Players:
1. Linda Baldwin (Betelynh)
2.
David Samuels (Torbera)
3.
Michael S. (Spund)
4.
Steve Wales (Felnarr)
5. Patrick van der Reest (Equinox)
6. Vic Polites (Rasputin)
9
SnoCon III 2010
LFR DALE1-7 Arts
9pm ET
LFR Arts
GM:
Mike Mistele

Players:
1. Linda Baldwin (Betelynh)
2.
David Samuels (Torbera)
3.
Michael S. (Spund)
4.
Steve Wales (Felnarr)
5. Patrick van der Reest (Equinox)
6. Vic Polites (Rasputin)
10
11
SnoCon III 2010
LFR DALE1-7 Arts
9pm ET
LFR Arts
GM:
Mike Mistele

Players:
1. Linda Baldwin (Betelynh)
2.
David Samuels (Torbera)
3.
Michael S. (Spund)
4.
Steve Wales (Felnarr)
5. Patrick van der Reest (Equinox)
6. Vic Polites (Rasputin)
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
SnoCon III 2010
LFR CORM1-2 Gangs of Wheloon
9pm ET
LFR Gangs
GM:
Mike Mistele

Players:
1. Maryrita Steinhour (Fionnuala Dunloaghaire)
2.
Curtis Steinhour (Balazar)
3.
Keith Knecht (Siddig)
4.
Linda Baldwin (Elin Kanrak)
5. Michael S. (Rohrke)
6. Steve Wales (Jastus)
24
25
SnoCon III 2010
LFR CORM1-2 Gangs of Wheloon
9pm ET
LFR Gangs
GM:
Mike Mistele

Players:
1. Maryrita Steinhour (Fionnuala Dunloaghaire)
2.
Curtis Steinhour (Balazar)
3.
Keith Knecht (Siddig)
4.
Linda Baldwin (Elin Kanrak)
5. Michael S. (Rohrke)
6. Steve Wales (Jastus)
26
27
28

29
SnoCon III 2010
LFR CORM1-2 Gangs of Wheloon
9pm ET
LFR Gangs
GM:
Michael S.

Players:
1. Vic Polites (Priss)
2.
Joe Urbano (As'sa)
3.
Patrick van der Reest (Llewellyn)
4.
Leslie Erwin (Calanis)
5. Mike Mistele (Seipora)
6.

30
SnoCon III 2010
LFR CORM1-2 Gangs of Wheloon
9pm ET
LFR Gangs
GM:
Michael S.

Players:
1. Vic Polites (Priss)
2.
Joe Urbano (As'sa)
3.
Patrick van der Reest (Llewellyn)
4.
Leslie Erwin (Calanis)
5. Mike Mistele (Seipora)
6.

31


 

Return to top.
 

April

Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday




1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
SnoCon IV 2010
Star Wars Dawn of Defiance
9pm ET
SW Saga
GM:
Leslie Erwin
Players:
1.
Maryrita Steinhour (Brandi)
2.
Curtis Steinhour (Baniss Nim)
3.
Michael S. (Cobb)
4.
Joe Urbano (Iri)
5.
Mike Mistele (Xarai)
6.
Vic Polites (Rengar)
7. Steve Wales (Kez)
8. Jae Walker (Rah)
13
SnoCon IV 2010
Star Wars Dawn of Defiance
9pm ET
SW Saga
GM:
Leslie Erwin
Players:
1.
Maryrita Steinhour (Brandi)
2.
Curtis Steinhour (Baniss Nim)
3.
Michael S. (Cobb)
4.
Joe Urbano (Iri)
5.
Mike Mistele (Xarai)
6.
Vic Polites (Rengar)
7. Steve Wales (Kez)
8. Jae Walker (Rah)
14
15
16
17
18
19
SnoCon IV 2010
LFR DRAG1-7
9pm ET
LFR Crafts
GM:
Mike Mistele

Players:
1. Keith Knecht (Ariana)
2.
Vic Polites (Rasputin)

3. Michael S. (Spund)
4. Kytte Burke (Mitzi the Meek)
5. Maryrita Steinhour (Shanairra)
6.
Curtis Steinhour (Meriele)
20
21
SnoCon IV 2010
LFR DRAG1-7
9pm ET
LFR Crafts
GM:
Mike Mistele

Players:
1. Keith Knecht (Ariana)
2.
Vic Polites (Rasputin)

3. Michael S. (Spund)
4. Kytte Burke (Mitzi the Meek)
5. Maryrita Steinhour (Shanairra)
6.
Curtis Steinhour (Meriele)
22
23
24
25
26

27
SnoCon IV 2010
LFR DRAG1-7
9pm ET
LFR Crafts1
GM:
Vic Polites

Players:

1. Leslie Erwin (Vier)
2.
David Samuels (Torbera)
3.
Vann Lee (Tremelking)
4.
Patrick van der Reest (Equinox)
5.
6.

SnoCon IV 2010
LFR DRAG1-7
9pm ET
LFR Crafts2
GM:
Keith Knecht

Players:

1. Joe Urbano (Ennimbel)
2.
Linda Baldwin (Betelynh)
3.
Steve Wales (Felnarr)
4. Mike Mistele (Rusty)
5.
6.

28
SnoCon IV 2010
LFR DRAG1-7
9pm ET
LFR Crafts1
GM:
Vic Polites

Players:

1. Leslie Erwin (Vier)
2.
David Samuels (Torbera)
3.
Vann Lee (Tremelking)
4.
Patrick van der Reest (Equinox)
5.
6.
29
SnoCon IV 2010
LFR DRAG1-7
9pm ET
LFR Crafts2
GM:
Keith Knecht

Players:

1. Joe Urbano (Ennimbel)
2.
Linda Baldwin (Betelynh)
3.
Steve Wales (Felnarr)
4. Mike Mistele (Rusty)
5.
6.
30

Return to top.
 

May

Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday






1
2
3
4
5
SnoCon V 2010
LFR CORE1-1
9pm ET
LFR Inheritance
GM:
Mike Mistele
Players:
1. Kytte Burke (Mitzi the Meek)
2.
Keith Knecht (Ariana)
3.
Vic Polites (Beacon)
4.
Patrick van der Reest (Bearovar)
5. Michael S. (Spund)
6. Leslie Erwin (Vier)
6
SnoCon V 2010
LFR CORE1-1
9pm ET
LFR Inheritance
GM:
Mike Mistele
Players:
1. Kytte Burke (Mitzi the Meek)
2.
Keith Knecht (Ariana)
3.
Vic Polites (Beacon)
4.
Patrick van der Reest (Bearovar)
5. Michael S. (Spund)
6. Leslie Erwin (Vier)
7
8
9
10

11
SnoCon V 2010
LFR CORE1-1
9pm ET
LFR Inheritance
GM:
Patrick van der Reest
Players:
1. Maryrita Steinhour (Shanairra)
2.
Curtis Steinhour (Meriele)
3.
Linda Baldwin (Betelynh)
4.
Joe Urbano (Ennimbel)
5. David Samuels (Torbera)
6. Steve Wales (Felnarr)

12
13
SnoCon V 2010
LFR CORE1-1
9pm ET
LFR Inheritance
GM:
Patrick van der Reest
Players:
1. Maryrita Steinhour (Shanairra)
2.
Curtis Steinhour (Meriele)
3.
Linda Baldwin (Betelynh)
4. Joe Urbano (Ennimbel)
5. David Samuels (Torbera)
6. Steve Wales (Felnarr)
14
15
16

17
SnoCon V 2010
LFR TYMA1-1 Elder Wisdom
9pm ET
LFR Wisdom
GM:
Mike Mistele
Players:
1. Steve Wales (Felnarr)
2. Michael S. (Spund)
3. Joe Urbano (Ennimbel)
4. Patrick van der Reest (Equinox)
5. David Samuels (Torbera)
6.

18
SnoCon V 2010
LFR TYMA1-1 Elder Wisdom
9pm ET
LFR Wisdom
GM:
Mike Mistele
Players:
1. Steve Wales (Felnarr)
2. Michael S. (Spund)
3. Joe Urbano (Ennimbel)
4. Patrick van der Reest (Equinox)
5. David Samuels (Torbera)
6.
19
20
21
SnoCon V 2010
LFR TYMA1-1 Elder Wisdom
7pm ET
LFR Wisdom
GM:
Vic Polites
Players:
1. Maryrita Steinhour (Shanairra)
2.
Curtis Steinhour (Meriele)
3.
Linda Baldwin (Betelynh)

4. Kytte Burke (Mitzi the Meek)
5.
Keith Knecht (Ariana)
6. Vann Lee (Tremelking)
22
23
24
25
SnoCon V 2010
Star Wars Dawn of Defiance
9pm ET
SW Saga
GM:
Leslie Erwin
Players:
1.
Maryrita Steinhour (Brandi)
2.
Curtis Steinhour (Baniss Nim)
3.
Michael S. (Cobb)
4.
Joe Urbano (Iri)
5.
Mike Mistele (Xarai)
6.
Vic Polites (Rengar)
7. Steve Wales (Kez)
8. Jae Walker (Rah)
26
27
SnoCon V 2010
Star Wars Dawn of Defiance
9pm ET
SW Saga
GM:
Leslie Erwin
Players:
1.
Maryrita Steinhour (Brandi)
2.
Curtis Steinhour (Baniss Nim)
3.
Michael S. (Cobb)
4.
Joe Urbano (Iri)
5.
Mike Mistele (Xarai)
6.
Vic Polites (Rengar)
7. Steve Wales (Kez)
8. Jae Walker (Rah)
28
29
30
31
Memorial Day





Return to top.
 

June

Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday


1
SnoCon VI 2010
LFR CORE1-3
9pm ET
LFR Wonder
GM:
Mike Mistele
Players:
1. Maryrita Steinhour (Shanairra)
2.
Curtis Steinhour (Meriele)
3.
Linda Baldwin (Betelynh)

4. Kytte Burke (Mitzi the Meek)
5.
Vic Polites (Beacon)
6.
2
SnoCon VI 2010
LFR CORE1-3
9pm ET
LFR Wonder
GM:
Mike Mistele
Players:
1. Maryrita Steinhour (Shanairra)
2.
Curtis Steinhour (Meriele)
3.
Linda Baldwin (Betelynh)

4. Kytte Burke (Mitzi the Meek)
5.
Vic Polites (Beacon)
6.
3
4
5
6
7
8
SnoCon VI 2010
LFR CORE1-3
9pm ET
LFR Wonder
GM:
Keith Knecht
Players:
1. Leslie Erwin (Vier)
2. Michael S. (Spund)
3. Joe Urbano (Ennimbel)
4. Patrick van der Reest (Equinox)
5. David Samuels (Torbera)
6. Vann Lee (Smythe)
9
SnoCon VI 2010
LFR CORE1-3
9pm ET
LFR Wonder
GM:
Keith Knecht
Players:
1. Leslie Erwin (Vier)
2. Michael S. (Spund)
3. Joe Urbano (Ennimbel)
4. Patrick van der Reest (Equinox)
5. David Samuels (Torbera)
6. Vann Lee (Smythe)
10
11
12
13
14
15
16
17
SnoCon VI 2010
CSE PC Creation
8pm ET
CSE PC
GM:
n/a
1. Mike Mistele
2. Michael S.

3. Kytte Burke
4. Patrick van der Reest
5. Vic Polites


18
19
20
21
Origins travel
22
Origins work - Curtis

23
Origins

SnoCon VI 2010
LFR AGLA1-4 Through Twilight Boughs
9am ET
F2F
GM:
Mike Mistele
Players:
1. Maryrita Steinhour (Fionnuala)
2.
Kytte Burke (Mitzi the Meek)
3.
Vic Polites (Krenthor)

4. Patrick van der Reest (Llewellyn)
5.
6.

SnoCon VI 2010
LFR MYRE1-2 The Battle of Wollin's Ford
2pm ET
F2F
GM:
Mike Mistele
Players:
1. Maryrita Steinhour (Fionnuala)
2.
Kytte Burke (Mitzi the Meek)
3.
Vic Polites (Krenthor)

4. Patrick van der Reest (Llewellyn)
5.
6.

SnoCon VI 2010
LFR DALE2-1 Forever
7pm ET
F2F
GM:
Vic Polites
Players:
1. Maryrita Steinhour (Fionnuala)
2.
Kytte Burke (Mitzi the Meek)
3.
Mike Mistele (Seipora)

4. Patrick van der Reest (Llewellyn)
5.
6.

24
Origins

Origins 2010
LFR DRAG2-2 The Gathering Storm
8am ET
F2F
GM:
  Davd Hartlage
Players:
1. Maryrita Steinhour (Shanairra)
2.
Kytte Burke (Ruin)
3.
Vic Polites (Rasputin)
4.
Patrick van der Reest (Baerover)

5.
Mike Mistele (Rusty Battleaxe)
6.
Dave Balliert (Nalfein)

Origins 2010
LFR ADCP2-2H Heart of the Desert: Race Against Time
1pm ET
F2F
GM:
 Rydia Vielehr
Players:
1.
Maryrita Steinhour (Fionnuala)
2.
Kytte Burke (Mitzi the Meek)
3.
Vic Polites (Priss)
4.
Patrick van der Reest
(Llewellyn)
5.
Mike Mistele (Seipora)
6.
Bob ? (Bentil)

Origins 2010
LFR LURU2-2 Shadows of the Knights
7pm ET
F2F
GM:
  Ed Daveney
Players:
1.
Maryrita Steinhour (Fionnuala)
2.
Kytte Burke (Fist)
3.
Vic Polites (Krenthor)
4.
Patrick van der Reest
(Llewellyn)
5.
Mike Mistele (Seipora)
6.

25
Origins

Origins 2010
CSE A1-SP1-1 Whispers of the Gods
1:30pm ET
F2F
GM:
 Daniel Allen
Players:
1. Maryrita Steinhour (Allegra val'Sheem)
2.
Kytte Burke (Lotus Blossom)
3.
Vic Polites (Shah-ssen)
4.
Patrick van der Reest (Milon Borda-Rababus)

5.
Mike Mistele (Albus val'Dellenov)
6.

Origins 2010
CSE A1-SP1-2 Dry Rain
7:00pm ET
F2F
GM:
 Daniel Allen
Players:
1.
Maryrita Steinhour (Allegra val'Sheem)
2.
Kytte Burke (Lotus Blossom)
3.
Mike Mistele (Albus val'Dellenov)
4.
Patrick van der Reest (Milon Borda-Rababus)

5.
6.

26
Origins

Origins 2010
CSE A1-HP1-1 Desperate Measures
8am ET
F2F
GM:
 Daniel Allen
Players:
1. Maryrita Steinhour (Allegra val'Sheem)
2.
Kytte Burke (Lotus Blossom)
3.
Vic Polites (Shah-ssen)
4.
Patrick van der Reest (Milon Borda-Rababus)

5.
Mike Mistele (Albus val'Dellenov)
6.
Scott Horn (Pranath val'Virdan)

Origins 2010
CSE A1-HP1-2 Desperate Times
1:30pm ET
F2F
GM:
 Daniel Allen
Players:
1.
Maryrita Steinhour (Allegra val'Sheem)
2.
Kytte Burke (Lotus Blossom)
3.
Vic Polites (Shah-ssen)
4.
Patrick van der Reest (Milon Borda-Rababus)

5.
Mike Mistele (Albus val'Dellenov)
6.

Origins 2010
CSE A1-LARP1-1 Festival of Mirrors
7pm ET
F2F
GM:
 James Zwiers
Players:
1.
Maryrita Steinhour (Allegra val'Sheem)
2.
Kytte Burke (Lotus Blossom)
3.
Mike Mistele (Albus val'Dellenov)
4.
Patrick van der Reest (Milon Borda-Rababus)

5. ...

27
Origins

Origins 2010
FWS Bxxx Le Paradis Perdu
1pm ET
F2F
GM:
 Maryrita Steinhour
Players:

1.
Jae Walker
2.
Kytte Burke
3.
Patrick van der Reest
4.
+1

5.
+2
6. +3

 

28
Origins travel
29
30
SnoCon VII 2010
CSE PC Creation
8pm ET
CSE PC
GM:
n/a
1. Maryrita Steinhour
2. Keith Knecht

3. Curtis Steinhour
4. Linda Baldwin
5. Mike Mistele
6.
Michael S.

7. Vic Polites
8. Joe Urbano
9. Patrick van der Reest
10. ...



Return to top.
 

July

Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday




1
2
3
4
5
6
7
SnoCon VII 2010
LFR AGLA1-4 Through Twilight Boughs
9pm ET
LFR Twilight
GM:
Maryrita Steinhour

Players:
1. Curtis Steinhour (Balazar)
2.
Michael S. (Rohrke)
3.
Leslie Erwin (Calanis)
4.
Patrick van der Reest (Equinox)
5.
6.
8
SnoCon VII 2010
LFR AGLA1-4 Through Twilight Boughs
9pm ET
LFR Twilight
GM:
Maryrita Steinhour

Players:
1. Curtis Steinhour (Balazar)
2.
Michael S. (Rohrke)
3.
Leslie Erwin (Calanis)
4.
Patrick van der Reest (Equinox)
5.
6.
9
10
11
12
13
14
SnoCon VII 2010
LFR EAST1-4 Darkness in Delzinner
9pm ET
LFR Darkness
GM:
Mike Mistele

Players:

1. Maryrita Steinhour (Shanairra)
2.
Vic Polites (Beacon)
3.
Joe Urbano (Ennimbel)
4.
Keith Knecht (Sorian)
5. Steve Wales (Talon)
6. Curtis Steinhour (Meriele)
7. Kytte Burke (Ruin)

15
SnoCon VII 2010
LFR EAST1-4 Darkness in Delzinner
9pm ET
LFR Darkness
GM:
Mike Mistele

Players:

1. Maryrita Steinhour (Shanairra)
2.
Vic Polites (Beacon)
3.
Joe Urbano (Ennimbel)
4.
Keith Knecht (Sorian)
5. Steve Wales (Talon)
6. Curtis Steinhour (Meriele)
7. Kytte Burke (Ruin)

16
17
18
19
SnoCon VII 2010
LFR AGLA1-4 Through Twilight Boughs
9pm ET
LFR Twilight
GM:
Kytte Burke (and Maryrita Steinhour)

Players:

1. Linda Baldwin (Elin)
2.
David Samuels (Torbera)
3.
Joe Urbano (As'sa)
4.
Keith Knecht (Siddig)
5. Steve Wales (Jastus)
6. Vann Lee (Smythe)
20
SnoCon VII 2010
LFR AGLA1-4 Through Twilight Boughs
9pm ET
LFR Twilight
GM:
Kytte Burke

Players:

1. Linda Baldwin (Elin)
2.
David Samuels (Torbera)
3.
Joe Urbano (As'sa)
4.
Keith Knecht (Siddig)
5. Steve Wales (Jastus)
6. Vann Lee (Smythe)
21
22
23
24
25
26
SnoCon VII 2010
LFR MYRE1-2 The Battle at Wollin's Ford
9pm ET
LFR Battle
GM:
Mike Mistele
Players:
1. Vann Lee (Smythe)
2.
Curtis Steinhour (Balazar)
3.
Michael S. (Rohrke)

4. Linda Baldwin (Elin)
5.
Keith Knecht (Siddig)
6.
27
SnoCon VII 2010
LFR MYRE1-2 The Battle at Wollin's Ford
9pm ET
LFR Battle
GM:
Mike Mistele
Players:
1. Vann Lee (Smythe)
2.
Curtis Steinhour (Balazar)
3.
Michael S. (Rohrke)

4. Linda Baldwin (Elin)
5.
Keith Knecht (Siddig)
6.
28
29
30
31

Return to top.
 

August

Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
1

2
SnoCon VIII 2010
CSE-A1-SP1-1 Whispers of the Gods
9pm ET
CSE Whispers
GM:
Maryrita Steinhour
Players:
1. Curtis Steinhour (Georg Lohgin)
2.
David Samuels (Coralothra)
3.
Michael S. (Falx val'Sheem)
4.
Linda Baldwin (Rashida Mueller)

5.
Steve Wales (Dalantriel Moonbow)
6.
Keith Knecht (Pliss'kin)
7. Joe Urbano (Soleke)

3
SnoCon VIII 2010
CSE-A1-SP1-1 Whispers of the Gods
9pm ET
CSE Whispers
GM:
Maryrita Steinhour
Players:
1. Curtis Steinhour (Georg Lohgin)
2.
David Samuels (Coralothra)
3.
Michael S. (Falx val'Sheem)
4.
Linda Baldwin (Rashida Mueller)

5.
Steve Wales (Dalantriel Moonbow)
6.
Keith Knecht (Pliss'kin)
7. Joe Urbano (Soleke)

4
SnoCon VIII 2010
CSE-A1-SP1-1 Whispers of the Gods
9pm ET
CSE Whispers
GM:
Maryrita Steinhour
Players:
1. Curtis Steinhour (Georg Lohgin)
2.
David Samuels (Coralothra)
3.
Michael S. (Falx val'Sheem)
4.
Linda Baldwin (Rashida Mueller)

5.
Steve Wales (Dalantriel Moonbow)
6.
Keith Knecht (Pliss'kin)
7. Joe Urbano (Soleke)

5
6
7
Dargonflight Slot 0
LFR EAST2-1 Ends and Means
6pm PT
F2f
GM:
Albert Nagano?
Players:
1. Curtis Steinhour (Balazar)
2.
Maryrita Steinhour (Fionnuala)
3.
Kristofer Wade (Hern)
4.
Tim ? (Hobbes)

5.
Kathy Ice (Vara)
6.
8
9
10
11
SnoCon VIII 2010
LFR MYRE1-2 The Battle at Wollin's Ford
9pm ET
LFR Battle
GM:
Mike Mistele
Players:

1. Steve Wales (Jastus)
2.
David Samuels (Torbera)
3.
Leslie Erwin (Calanis)

4. Joe Urbano (As'sa)
5.
6.
12
SnoCon VIII 2010
LFR MYRE1-2 The Battle at Wollin's Ford
9pm ET
LFR Battle
GM:
Mike Mistele
Players:

1. Steve Wales (Jastus)
2.
David Samuels (Torbera)
3.
Leslie Erwin (Calanis)

4. Joe Urbano (As'sa)
5.
6.
13
14
15
SnoCon VIII 2010
LFR BALD1-1 Flames of Initiation
4:00 pm ET
MapTool & Skype
(LFR Flames)

GM:
Steve Wales
Players:

1. Curtis Steinhour (Meriele)
2.
Maryrita Steinhour (Shanairra)
3.
Michael S. (Spund)
4.
Keith Knecht (Relic)

5.
6.
16
SnoCon VIII 2010
CSE-A1-SP1-2 Dry Rain
9pm ET
CSE Rain
GM:
Maryrita Steinhour
Players:
1. David Samuels (Coralothra)
2.
Steve Wales (Dalantriel Moonbow)
3. Joe Urbano (Soleke)
4. Vic Polites (SS'Sauren)
5.

6.
17
SnoCon VIII 2010
CSE-A1-SP1-2 Dry Rain
9pm ET
CSE Rain
GM:
Maryrita Steinhour
Players:
1. Curtis Steinhour (Georg Lohgin)
2.
Michael S. (Falx val'Sheem)
3.
Linda Baldwin (Rashida Mueller)

4.
Keith Knecht (Pliss'kin)
5.

6.
18
SnoCon VIII 2010
CSE-A1-SP1-2 Dry Rain
9pm ET
CSE Rain
GM:
Maryrita Steinhour
Players:
1. David Samuels (Coralothra)
2.
Steve Wales (Dalantriel Moonbow)
3. Joe Urbano (Soleke)
4. Vic Polites (SS'Sauren)

5.

6.
19
SnoCon VIII 2010
CSE-A1-SP1-2 Dry Rain
9pm ET
MapTool OGRE1
CSE Rain

GM:
Maryrita Steinhour
Players:
1. Curtis Steinhour (Georg Lohgin)
2.
Michael S. (Falx val'Sheem)
3.
Linda Baldwin (Rashida Mueller)

4.
Keith Knecht (Pliss'kin)

5.

6.
20
21
22
23
24
SnoCon VIII 2010
LFR EAST1-4 Darkness at Delzinner
9pm ET
LFR Darkness
GM:
Keith Knecht
Players:

1. Leslie Erwin (Vier)
2.
David Samuels (Argos)
3.
Michael S. (Havoc)

4. Linda Baldwin (Betelynh)
5.
Patrick van der Reest (Baerover)
6.
25

26
SnoCon VIII 2010
LFR EAST1-4 Darkness at Delzinner
9pm ET
LFR Darkness
GM:
Keith Knecht
Players:

1. Leslie Erwin (Vier)
2.
David Samuels (Argos)
3.
Michael S. (Havoc)

4. Linda Baldwin (Betelynh)
5.
Patrick van der Reest (Baerover)
6.

SnoCon VIII 2010
LFR MOON1-3 Black Gold
tbd ET
MapTool
GM:
Steve Wales
Players:

1. Robert Bunn
2.
Paul Gipson
3.
Jeff Groves

4. David Johnson
5.
Scott Marcellus
6.
Todd Sunday

27
28
29
SnoCon VIII 2010
LFR LURU1-2 The Gibbous Moon
4:00 pm ET
MapTool and Skype
(LFR Moon)

GM:
Steve Wales
Players:

1. Curtis Steinhour (Balazar)
2.
Maryrita Steinhour (Shanairra)
3.
Kytte Burke (Mitzi the Meek)
4.
Keith Knecht (Siddig)

5.
Michael S. (Rohrke)
6.
30
SnoCon IX 2010
LFR MOON1-3 Black Gold
9pm ET
LFR Gold
GM:
Mike Mistele
Players:

1. Maryrita Steinhour (Fiona)
2.
Curtis Steinhour (Balazar)
3.
Vic Polites (Torin)
4.
Keith Knecht (Siddig)

5.
Michael S. (Rohrke)
6.
31




Return to top.
 

September

Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday



1
SnoCon IX 2010
LFR MOON1-3 Black Gold
9pm ET
LFR Gold
GM:
Mike Mistele
Players:

1. Maryrita Steinhour (Fiona)
2.
Curtis Steinhour (Balazar)
3.
Vic Polites (Torin)
4.
Keith Knecht (Siddig)

5.
Michael S. (Rohrke)
6.
2
3
4
5

6
Labor Day

SnoCon IX 2010
LFR AGLA1-2 At the Foot of the Lighthouse
9pm ET
LFR Lighthouse
GM: Michael S.

Players:

1. Maryrita Steinhour (Shanairra)
2.
Curtis Steinhour (Meriele)
3.
Kytte Burke (Mitzi the Meek)
4.
Joe Urbano (As'sa)
5.
Keith Knecht (Ariana)
6.
Mike Mistele (Rusty)

7
SnoCon IX 2010
LFR AGLA1-2 At the Foot of the Lighthouse
9pm ET
LFR Lighthouse
GM: Michael S.

Players:

1. Maryrita Steinhour (Shanairra)
2.
Curtis Steinhour (Meriele)
3.
Kytte Burke (Mitzi the Meek)
4.
Joe Urbano (As'sa)
5.
Keith Knecht (Ariana)
6.
Mike Mistele (Rusty)
8
9
10
11
12
13
SnoCon IX 2010
CSE-A1-HP1-1 Desperate Measures
9pm ET
CSE Measures
GM:
Maryrita Steinhour
Players:
1. Curtis Steinhour (Georg Lohgin)
2.
David Samuels (Coralothra)
3.
Michael S. (Falx val'Sheem)
4.
Linda Baldwin (Rashida Mueller)

5.
Steve Wales (Dalantriel Moonbow)
6.
Keith Knecht (Pliss'kin)
7. Joe Urbano (Soleke)
14
15
SnoCon IX 2010
CSE-A1-HP1-1 Desperate Measures
9pm ET
CSE Measures
GM:
Maryrita Steinhour
Players:
1. Curtis Steinhour (Georg Lohgin)
2.
David Samuels (Coralothra)
3.
Michael S. (Falx val'Sheem)
4.
Linda Baldwin (Rashida Mueller)

5.
Steve Wales (Dalantriel Moonbow)
6.
Keith Knecht (Pliss'kin)
7. Joe Urbano (Soleke)
16
17
18
SnoCon IX 2010
LFR DALE2-1 Forever
1pm ET
LFR Forever
GM: Maryrita Steinhour

Players:

1. Curtis Steinhour (Balazar)
2.
Michael S. (Rohrke)
3.
Linda Baldwin (Elin)
4.
Keith Knecht (Ariana)

5.
Steve Wales (Talon)
6.
19
20
Curtis TLW
21
22
SnoCon IX 2010
CSE IC RP
9pm ET
CSE Times
Players:
1. Maryrita Steinhour (Allegra val'Sheem)
2.
Curtis Steinhour (Georg Lohgin)

3.
David Samuels (Coralothra)
4.
Michael S. (Falx val'Sheem)
5.
Linda Baldwin (Rashida Mueller)

6
. Joe Urbano (Soleke)
23
SnoCon IX 2010
CSE-A1-HP1-1 Desperate Times
9pm ET
CSE Times
GM:
Maryrita Steinhour
Players:
1. Curtis Steinhour (Georg Lohgin)
2.
David Samuels (Coralothra)
3.
Michael S. (Falx val'Sheem)
4.
Linda Baldwin (Rashida Mueller)

5.
Joe Urbano (Soleke)
24
25
SnoCon IX 2010
LFR WATE1-4 Mystery of Deepwater Harbor
noon ET
LFR Mystery
GM: David Samuels

Players:

1. Maryrita Steinhour (Fiona)
2. Curtis Steinhour (Balazar)
3.
Michael S. (Rohrke)
4.
Steve Wales (Jastus)
5.
Leslie Erwin (Calanis)

6.
26

27
SnoCon IX 2010
CSE-A1-HP1-1 Desperate Times
9pm ET
CSE Times
GM:
Maryrita Steinhour
Players:

1. Curtis Steinhour (Georg Lohgin)
2.
David Samuels (Coralothra)
3.
Michael S. (Falx val'Sheem)
4.
Linda Baldwin (Rashida Mueller)

5.
Joe Urbano (Soleke)

28
29
SnoCon IX 2010
LFR CORE1-4 Crystal Clear
9pm ET
LFR Clear
GM: Keith Knecht

Players:

1. Maryrita Steinhour (Shanairra)
2. Curtis Steinhour (Meriele)
3.
David Samuels (Torbera)
4.
Linda Baldwin (Elin)
5.
Leslie Erwin (
Calanis)
6.
30
SnoCon IX 2010
LFR CORE1-4 Crystal Clear
9pm ET
LFR Clear
GM: Keith Knecht

Players:

1. Maryrita Steinhour (Shanairra)
2. Curtis Steinhour (Meriele)
3.
David Samuels (Torbera)
4.
Linda Baldwin (Elin)
5.
Leslie Erwin (
Calanis)
6.


Return to top.
 

October

Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday





1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17

18
Curtis TLW

SnoCon X 2010
Star Wars Dawn of Defiance
9pm ET
SW Saga
GM:
Leslie Erwin
Players:
1.
Maryrita Steinhour (Brandi)
2.
Curtis Steinhour (Baniss Nim)
3.
Michael S. (Cobb)
4.
Joe Urbano (Iri)
5.
Mike Mistele (Xarai)
6.
Vic Polites (Rengar)
7. Steve Wales (Kez)
8. Jae Walker (Rah)

19
SnoCon X 2010
Star Wars Dawn of Defiance
9pm ET
SW Saga
GM:
Leslie Erwin
Players:
1.
Maryrita Steinhour (Brandi)
2.
Curtis Steinhour (Baniss Nim)
3.
Michael S. (Cobb)
4.
Joe Urbano (Iri)
5.
Mike Mistele (Xarai)
6.
Vic Polites (Rengar)
7. Steve Wales (Kez)
8. Jae Walker (Rah)
20
21
22
23
24

25
Curtis TLW

26
SnoCon IX 2010
LFR DALE2-1 Forever
9pm ET
LFR Forever
GM: Vic Polites

Players:

1. Leslie Erwin (Calanis)
2.
Vann Lee (Smythe)
3.
David Samuels (Torbera)
4.
Steve Wales (Felnarr)

5.
6.
27
SnoCon IX 2010
LFR DALE2-1 Forever
9pm ET
LFR Forever
GM: Vic Polites

Players:

1. Leslie Erwin (Calanis)
2. Vann Lee (Smythe)
3.
David Samuels (Torbera)
4.
Steve Wales (Felnarr)

5.
6.
28
29
30
31






Return to top.
 

November

Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday

1
2
SnoCon XI 2010
LFR LURU1-2 The Gibbous Moon
9:00 pm ET
MapTool and Skype
(LFR Moon)

GM:
Maryrita Steinhour
Players:

1. Curtis Steinhour (Meriele)
2.
Linda Baldwin (Elin)
3.
Vic Polites (Priss)
4.
Steve Wales (Talon)

5.
Vann Lee (Smythe)
6.
Keith Knecht (Ariana)
7. Michael S. (The Mighty Damo)
3
SnoCon XI 2010
LFR LURU1-2 The Gibbous Moon
9:00 pm ET
MapTool and Skype
(LFR Moon)

GM:
Maryrita Steinhour
Players:

1. Curtis Steinhour (Meriele)
2.
Linda Baldwin (Elin)
3.
Vic Polites (Priss)
4.
Steve Wales (Talon)

5.
Vann Lee (Smythe)
6.
Keith Knecht (Ariana)
7. Michael S. (The Mighty Damo)
4
5
---
HoR SoB00 New Beginnings
8:00 pm ET
IRC (#Rokugan) and Skype
GM:
Ben Fredericksen
Players:
1. Maryrita Steinhour (Isawa Kasuma)
2.
Curtis Steinhour (Utaku Cho)
3.
Andre' Martins (Matsu Kennin)
4.
Kevin Tyler (Isawa Kichirou)
5.
David Lowe (Mirumoto Kotatsu)
6.
Jason Beck (Soshi Setsuo)
6
SnoCon XI 2010
LFR DALE1-5 Hunter's Down
4:30pm ET
MapTool and Skype
(LFR Down)
GM: Steve Wales

Players:

1. Maryrita Steinhour (Fionnuala)
2.
Curtis Steinhour (Balazar)
3.
Linda Baldwin (Elin)

4.
Vann Lee (Tankard)

5.
Michael S. (Rohrke)
6.
Wai Kien (Raev)
7. Joey Bever (Osiris)
7
8
9
10
11
12
13
14

15
---
HoR SoB01 Undefended Border
7:15 pm ET
IRC (#Rokugan2) and Skype
GM:
Don Riddick
Players:
1. Maryrita Steinhour (Isawa Kasuma)
2.
Curtis Steinhour (Utaku Cho)
3.
Andre' Martins (Matsu Kennin)
4.
Melissa Marx (Kitsune Yamane)
5.
Adam Russo (Hideki)
6.

16
SnoCon XI 2010
Star Wars Dawn of Defiance
9pm ET
SW Saga
GM:
Leslie Erwin
Players:
1.
Maryrita Steinhour (Brandi)
2.
Curtis Steinhour (Baniss Nim)
3.
Michael S. (Cobb)
4.
Joe Urbano (Iri)
5.
Mike Mistele (Xarai)
6.
Vic Polites (Rengar)
7. Steve Wales (Kez)
8. Jae Walker (Rah)
17
18
SnoCon XI 2010
Star Wars Dawn of Defiance
9pm ET
SW Saga
GM:
Leslie Erwin
Players:
1.
Maryrita Steinhour (Brandi)
2.
Curtis Steinhour (Baniss Nim)
3.
Michael S. (Cobb)
4.
Joe Urbano (Iri)
5.
Mike Mistele (Xarai)
6.
Vic Polites (Rengar)
7. Steve Wales (Kez)
8. Jae Walker (Rah)
19
20
21

22
SnoCon XI 2010
LFR AGLA1-2 At the Foot of the Lighthouse
9:00 pm ET
MapTool (and Skype?)
(LFR Lighthouse)

GM:
Keith Knecht
Players:
1.
Linda Baldwin (Elin Kanrak)
2.
Steve Wales (Talon)
3.
Vic Polites (Krenthor)
4.
David Samuels (Torbera)

5.
Michael S. (The Mighty Damo)
6.

---
HoR SoB02 Bonds of Fate
7:15 pm ET
IRC (#Rokugan2) and Skype
GM:
Don Riddick
Players:
1. Maryrita Steinhour (Isawa Kasuma)
2.
Curtis Steinhour (Utaku Cho)
3.
Terri Ann Guingab (Hoshi Komeko)
4.
Melissa Marx (Kitsune Yamane)
5.
Adam Russo (Hideki)
6.

23
SnoCon XI 2010
LFR AGLA1-2 At the Foot of the Lighthouse
9:00 pm ET
MapTool (and Skype?)
(LFR Lighthouse)

GM:
Keith Knecht
Players:
1. Linda Baldwin (Elin Kanrak)
2.
Steve Wales (Talon)
3.
Vic Polites (Krenthor)
4.
David Samuels (Torbera)

5.
Michael S. (The Mighty Damo)
6.
24
25
Thanksgiving
26
27
28
29
---
HoR SoB03 Stand Against the Waves
7:30 pm ET
IRC (#Rokugan2) and Skype
GM:
Don Riddick
Players:
1. Maryrita Steinhour (Isawa Kasuma)
2.
Curtis Steinhour (Utaku Cho)
3.
Terri Ann Guingab (Hoshi Komeko)
4.
Melissa Marx (Kitsune Yamane)
5.
Adam Russo (Hideki)
6.
30




Return to top.
 

December

Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday



1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
---
HoR SoB04 Personal Sacrifice
1pm ET
IRC (#Rokugan2) and Skype
GM:
Don Riddick
Players:
1. Maryrita Steinhour (Isawa Kasuma)
2.
Curtis Steinhour (Utaku Cho)
3.
Ludvig Yabar (Akodo Kenjiro)
4.
Melissa Marx (Kitsune Yamane)
5.
Adam Russo (Hideki)
6.
13
SnoCon XI 2010
Star Wars Dawn of Defiance
9pm ET
SW (PBP)
GM:
Leslie Erwin
Players:
1.
Maryrita Steinhour (Brandi)
2.
Curtis Steinhour (Baniss Nim)
3.
Michael S. (Cobb)
4.
Joe Urbano (Iri)
5.
Mike Mistele (Xarai)
6.
Vic Polites (Rengar)
7. Steve Wales (Kez)
8. Jae Walker (Rah)
14
SnoCon XII 2010
LFR CORE1-4 Crystal Clear
9:00 pm ET
MapTool and Skype
GM: Maryrita Steinhour

Players:

1. Vann Lee (Smythe)
2.
Vic Polites (Priss)
3.
Kytte Burke (Mitzi)
4.
Michael S. (The Mighy Damo)
5.
6.
15
SnoCon XII 2010
LFR CORE1-4 Crystal Clear
9:00 pm ET
MapTool and Skype
GM: Maryrita Steinhour

Players:

1. Vann Lee (Smythe)
2.
Vic Polites (Priss)
3.
Kytte Burke (Mitzi)
4.
Michael S. (The Mighy Damo)
5.
6.
16
17
18
19
20
SnoCon XII 2010
LFR AGLA2-1 The Undumor Connection
9:00 pm ET
MapTool and Skype
GM: Vic Polites

Players:

1. Maryrita Steinhour (Fionnuala)
2.
Curtis Steinhour (Balazar)
3.
Keith Knecht (Siddig)
4.
Steve Wales (Talon)
5.
Vann Lee (Tankard)
6.
Michael S. (Rohrke)
21
SnoCon XII 2010
LFR AGLA2-1 The Undumor Connection
9:00 pm ET
MapTool and Skype
GM: Vic Polites

Players:

1. Maryrita Steinhour (Fionnuala)
2.
Curtis Steinhour (Balazar)
3.
Keith Knecht (Siddig)
4.
Steve Wales (Talon)
5.
Vann Lee (Tankard)
6.
Michael S. (Rohrke)
22
23
24
Christmas Eve
25
Christmas
26
27
28
29
SnoCon XII 2010
LFR MOON1-4 Black Blood
9:00 pm ET
MapTool and Skype
GM: Keith Knecht

Players:

1. Maryrita Steinhour (Fionnuala)
2.
Curtis Steinhour (Balazar)
3.
Vic Polites (Torin Quickhand)
4.
Michael S. (Rohrke)
5.
Steve Wales (Jastus)
6.
30
SnoCon XII 2010
LFR MOON1-4 Black Blood
9:00 pm ET
MapTool and Skype
GM: Keith Knecht

Players:

1. Maryrita Steinhour (Fionnuala)
2.
Curtis Steinhour (Balazar)
3.
Vic Polites (Torin Quickhand)
4.
Michael S. (Rohrke)
5.
Steve Wales (Jastus)
6.
31
New Year's Eve

Return to top.


Games Ordered for SnoCons in 2010

SnoCon website address: http://snocon.kellscaer.net

Legend:
Black - ordered
Blue - ordered and scheduled
Green - ordered and played
Red - planned to order
 
 
SnoCon Event CodeGame Day Date Scenarios
I

10-01-2158518
.

10-01-2179100

10-01-2158519

January 20, 2010
.

January 23, 2010

January 30, 2010

LA-IK-ATR-01-02 Water Under the Bridge
SW Dawn of Defiance (The First Strike) x2

FWS I201 Little Girl Lost

LFR DALE1-2 Blades for Daggerdale x2

II

10-02-2179121

10-02-2179122

10-02-2194288

February 15, 2010

February 22, 2010

February 28, 2010

CoC (x2)

SW Dawn of Defiance (Home Game) x2

LFR DALE1-4 The Lady in Flames x2

III

10-03-2223228

10-03-2223229

10-03-2223230

10-03-2270093

March 12, 2010

March 19, 2010

March 26, 2010

March 31, 2010

LFR DALE1-7 Arts x2 (reported as x3)

SW Dawn of Defiance (Home Game) x2

LFR CORM1-2 Gangs of Wheloon x2

CoC Trails of Cthulhu

IV

10-04-2270094

10-04-2270095

April 16, 2010

April 30, 2010

SW Dawn of Defiance (Home Game) x2

LFR DRAG1-7 Crafts x3

V

10-05-2295889

10-05-2326775

10-05-2295890

May 15, 2010

May 20, 2010

May 21, 2010

LFR CORE1-1 Inheritance x2

LFR TYMA1-1 Elder Wisdom x2

SW Dawn of Defiance (Home Game) x2

VI 10-06-2295891
10-06-2387091
10-06-2387092
n/a; mjm reported
June 11, 2010
June 23, 2010
June 23, 2010
June 23, 2010
LFR CORE1-3 Sense of Wonder x2
LFR AGLA1-4 Through Twilight Boughs
LFR DALE2-1 Forever

LFR MYRE1-2 The Battle of Wollin's Ford
VII 10-07-2387093
10-07-2416927
10-07-2387094
10-07-2387095
n/a; mjm reported
July 15, 2010
July 15, 2010
July 21, 2010
July 30, 2010
July 30, 2010
LFR AGLA1-4 Through Twilight Boughs x2
LFR EAST1-4 Darkness in Delzinner
LFR DALE2-1 Forever x2
SW Dawn of Defiance (Core of Corruption) x2

LFR MYRE1-2 The Battle of Wollin's Ford
VIII 10-08-2417617
10-08-2459817
n/a; mjm reported
10-08-2459818
10-08-2459819
10-08-2477472
10-08-2477553
August 05, 2010
August 10, 2010
August 12, 2010
August 15, 2010
August 20, 2010
August 25, 2010
August 30, 2010
LFR EAST1-4 Darkness in Delzinner (report Vic with this table)
CSE-A1-SP1-1 Whispers of the Gods
LFR MYRE1-2 The Battle of Wollin's Ford
LFR BALD1-1 Flames of Initiation

CSE-A1-SP1-2 Dry Rain x2
LFR MOON1-3 Black Gold
LFR LURU1-2 The Gibbous Moon
IX 10-09-2463804
10-09-2501616
10-09-2519620
10-09-2463829
10-09-2527574
10-09-2463830
10-09-2489847
10-09-2531353
September 05, 2010
September 08, 2010
September 18, 2010
September 20, 2010
September 25, 2010
September 30, 2010
September 30, 2010
September 30, 2010
CoC Trails of Cthulhu
LFR AGLA1-2 At the Foot of the Lighthouse
LFR DALE2-1 Forever
CSE-A1-HP1-1 Desperate Measures
LFR WATE1-4 Mystery of Deepwater Harbor
CSE-A1-HP1-2 Desperate Times

LFR MOON1-3 Black Gold
LFR CORE1-4 Crystal Clear

X 10-10-2531395
10-10-2463768
October 12, 2010
October 30, 2010
LFR DALE2-1 Forever
SW Dawn of Defiance (Core of Corruption) x2
XI 10-11-2584208
10-11-2574259
10-11-2591949
10-11-2574260
10-12-2635795
10-12-2635806
November 03, 2010
November 05, 2010
November 07, 2010

November 15, 2010
December 15, 2010
December 15, 2010
LFR LURU1-2 The Gibbous Moon x2
CoC Trails of Cthulhu

LFR DALE1-5 Hunter's Down x2
LFR MOON1-3 Black Gold
SW Dawn of Defiance (Core of Corruption) x2
LFR AGLA1-2 At the Foot of the Lighthouse
XII 10-12-2635807
10-12-2635808
10-12-2635811
10-12-2635812
December 15, 2010
December 15, 2010
December 22, 2010
December 30, 2010
SW Dawn of Defiance (Core of Corruption) x2
LFR CORE1-4 Crystal Clear
LFR AGLA2-1 The Undumor Connection
LFR MOON1-4 Black Blood
       

 

Return to top.




Games to Schedule

Modules available as of 9/26/2010
Modules not yet available for play
Scheduled games

Adventure
Levels / APLs
GMs Players needing the adventure Notes
Chronicles of the Shattered Empires
         
         
         
         
         
Fellowship of the White Star 
I201 Museum for the Common Folk Intro Keith Knecht   Maryrita Steinhour, tbd
tbd Low      
         
Living Forgotten Realms 
DALE1-5 Hunters' Down   H3   Kytte, Leslie, Keith, Mike, David, Joe Byar's Seven completion
MOON1-3 Black Gold H3   Linda, Kytte, Leslie, Vann, David, Joe, Steve The Fisherman
MOON1-4 Black Blood H3     The Fisherman
AGLA1-7 Twilight Ambitions H3     Tome of Twilight Boughs completion
CORM1-3 Head Above Water H3     Badge of Temperance completion
WATE1-4 Mystery of Deepwater Harbor H3   Linda, Kytte, Keith, Vann, Mike, Vic, Joe, Patrick Quest for the Necromancer continuation, and Zhentarim task
QUES1-1 Black Cloaks and Bitter Rivalries H3     Zhentarim Quest completion
         
         
MOON1-6 Black Heart P1     The Fisherman completion
CORE2-1 Killing the Messenger P1     Sequel to the Zhentarim Quest completion (QUES1-1)
         
         
CORE 1-4 Crystal Clear H2 Vic Mike, Joe, Patrick, Steve Cowled Wizards of Amn
BALD1-2 The Night I Called the Undead Out H2     Flaming Fist Apprenticeship
         
         
         
CORE 1-7 Sovereign of the Mines H3     Cowled Wizards of Amn
Note: Mike and Vic do NOT recommend playing this, esp. online
BALD1-3 Tome of the Traitor H3     Flaming Fist Apprenticeship
         
         
BALD1-1 Flames of Initiation H1 Steve Wales Linda, Kytte, Leslie, Vann, David, Joe, Patrick Flaming Fist Apprenticeship start
LURU1-2 The Gibbous Moon H2   Leslie, Mike, David, Joe, Patrick  
         
         
TYMA 1-2 Taking Stock of the Situation H2     Vic has played and recommends this
WATE 1-2 Dark Secrets of Downshadow H2     Vic has played and recommends this
DRAG2-2 The Gathering Storm H1     Won't be available until approx Sept / Oct
BALD1-4 Silent Streets & Vanished Souls H1      
CORM1-7 Patronage & Pestilence H1     Mike ran
CORM2-1 For Crown & Kingdom H1     Kytte played
EAST2-1 Ends and Means H2     Maryrita, Curtis, Steve played
SPEC1-3 Ghosts of the Past H1-H3     Vic, Mike, Leslie played
SPEC2-1 The Blue Fire Chronicles H1-P2      
WATE1-6 Out of Hatred P1      
WATE2-1 Gilding a Noble H3      
         
         

 

Return to top.



Game Descriptions

These can be found on the campaigns' websites:

Return to top.

Copyright Maryrita Steinhour, 2002, 2010.